Ay-yıldızlılar Olimpiyat vizesi arıyor

Posted by

Ay-yıldızlılar Olimpiyat vizesi arıyor

Dünya Atletizm Şampiyonası’nda üst üste ikinci kez yarışacak olan 4×100 metre bayrak takımı, Doha’da finale kalıp Olimpiyat vizesini almanın hesaplarını yapıyor.

Dünya Atletizm Şampiyonası’nda üst üste ikinci kez yarışacak olan 4×100 metre bayrak takımı, Doha’da finale kalıp Olimpiyat vizesini almanın hesaplarını yapıyor.

Türkiye 4×100 metre bayrak takımı, önümüzdeki yaz yapılacak olan Olimpiyat Oyunları’nda yer alabilmek için Doha’da kritik bir yarışa çıkacak. Bu yıl Dünya Bayrak Yarışları Şampiyonası’nda finale kalan ve Dünya Şampiyonası’na gelen Ay-yıldızlı takım, Doha 2019’dan da Tokyo biletiyle ayrılmak istiyor.

Dünya Atletizm Şampiyonası’nda iki serideki 16 takımın finale kalan sekizi, önümüzdeki yaz yapılacak Tokyo 2020’ye doğrudan katılma hakkını elde ediyor. Bu açıdan büyük önem taşıyan seçme mücadelesinde Türkiye, birbirinden zorlu rakiplerle eşleşti. Buna karşın TAF Başkanı Fatih Çintimar ile aynı zamanda TAF Başkan Vekili olan Teknik Kurul Başkanı Yasin Taş, takıma güveniyor.

İki yıl önce Londra’da final yarışıp dünya yedincisi olan, geçen yaz ise Berlin’de 37.98’lik tarihi bir derece yaparak Avrupa’da ilk kez madalya alan Milli Takım, 4 Ekim Cuma günü koşulacak olan seçmede ABD, Jamaika, Britanya, Brezilya, Gana, Katar ve İtalya ile yarışacak. 3 numaralı kulvarda koşacak olan Milli Takım’ın dörtlüsü, yarın kesinlik kazanacak.

Milli Takım’ın Doha’daki kadrosunda 200’de dünya beşincisi olan Ramil Guliyev ile birlikte 100 metre Avrupa üçüncüsü Jak Ali Harvey, Avrupa Salon ikincisi Emre Zafer Barnes, Yiğitcan Hekimoğlu, Aykut Ay ve Kayhan Özer bulunuyor.

İki seri halinde yapılacak olan 4×100 metre mücadelesinde serilerinde ilk üç sırayı alan takımlar doğrudan finale kalırken, kalan ekipler arasında ise en iyi dereceye sahip iki takım daha bu şansa sahip olacak. 4×100 metrede seçme serilerinin Türkiye’nin de yer aldığı ilk serisi 21:05’te, ikincisi ise 21:14’te koşulacak.

SALİH DE PARKURDA
Şampiyonanın sekizinci gününde ayrıca Salih Korkmaz da erkekler 20 kilometrede pistte olacak. Doha kent merkezindeki sahil şeridinde gece 23:30’da başlayacak olan 20 kilometre yarışında Korkmaz ile birlikte toplam 54 yürüyüşçü start alacak. Salih, 40 gün önce Türkiye rekorunu 1:20:35’e indirirken, Olimpiyat barajı geçme başarısı da göstermişti. 22 yaşındaki yürüyüşçü, bu yaz ayrıca Avrupa U23 ikincisi olmuştu.

Ay-yıldızlılar Olimpiyat vizesi arıyor

Kaynak: Türkiye Atletizm Federasyonu

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir