Türkiye Atletizm Haberleri

İstanbul Maratonu’nu Kipkemboi ve Dalasa kazandı

Bu yıl 44’üncüsü yapılan N Kolay İstanbul Maratonu’nda birincilikleri Kenyalı Robert Kimutai ile Etiyopyalı Sechale Dalasa kazandı. 

Dünyanın iki kıta arasındaki tek yol yarışı olan İstanbul Maratonu’nda 44. yarışın galipleri Kenya ve Etiyopya’dan çıktı. Erkekler mücadelesinde Kenyalı Robert Kipkemboi 2:10:18’lik derecesiyle kazanırken, parkur rekorunun 34 saniye uzağında kaldı. Geçen yılki yarışı 2:10:23 ile ikinci bitiren Kipkemboi, bir yıl sonra ilk sırayı alma başarısı gösterdi.

Erkekler yarışında son kilometre kadar Kipkemboi ile birlikte gelen Kenya asıllı Bahreynli atlet Marius Kimutai ise 2:10:27 ile ikinci sırayı elde etti. Yarışta Sıla Kiptoo, 2:11:42 ile üçüncülüğü aldı.

Kadınlar yarışında ise yarışın ikinci yarısında önemli bir bölümü tek başına koşmasına rağmen temposunu düşürmeyen Etiyopyalı Sechale Dalasa, en iyi derecesini yaparak ipi göğüsledi. Dalasa, finişe 2:25:54 ile gelirken, Roma’da yaptığı en iyisini 15 saniye indirdi.

İlk üç sıranın Etiyopyalı atletlerce paylaşıldığı kadınlar yarışında Meselech Tsegaye 2:29:01, Ethlemayehu Sintayehu ise 2:31:38 ile üçüncü oldu.

Bu yılki İstanbul Maratonu’nda ana kategori olan maratonda 6 binin üzerinde katılımcı yer alırken, 15 kilometre ve halk koşusuyla birlikte toplamda 50 bine yakın finiş gerçekleşti.

Diğer Haberler için Tıklayın:

X